Uchronić się przed ukąszeniem

Kleszcz może się przyczepić praktycznie do każdej części naszego ciała. Najczęściej znajdujemy je łażące po rękach, nogach, szyi, uszach. Poszukują one na naszym ciele delikatnej skóry, którą byłyby w stanie przebić swym aparatem kłująco-ssącym i rozpocząć posiłek. Kiedy się nasycą, odpadają od żywiciela, jednak wcześniej w większości przypadków są nakryte i oderwane przez nas samych.

Kiedy wybieramy się w miejsca, w których jesteśmy świadomi występowania kleszczy, warto zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednio się ubrać. Nie zapominajmy więc o nakładaniu czapki, noszeniu zakrytych butów, długich spodni i koszuli z długim rękawem przylegającej do ciała. Jeżeli ubierzemy się w jasne ubranie, o wiele łatwiej zauważymy na nim kleszcza. Pomimo niepraktycznego koloru, jaki w większości nie nosimy do lasu, czasem warto włożyć białą przynajmniej bluzę.

Oczywiście wchodzą tutaj w grę różne repellenty, którymi spryskujemy ciało. Skład takiego spreyu powinien odradzić wszelkie komary, muszki i kleszcze. W każdym razie po powrocie do domu sprawdzajmy dokładnie nasze ciało, czy aby przypadkiem jakiś mały wampir nie przedostał się pod ubranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.