Kleszcze i człowiek - o czym powinniśmy pamiętać przed spacerem po lesie?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki należące do rodziny roztoczy, które potrafią nam skutecznie skomplikować życie. Są one szczególnie niebezpieczne dla osób będących uczulonymi na ich ugryzienie. Mimo, iż pozbawione pancerza ochronnego kleszcze stanowią dla człowieka spore zagrożenie.

Dlatego też, zanim udamy się na wycieczkę do lasu powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio się przygotować na spotkanie z tym niewielkich rozmiarów ale szalenie niebezpiecznym pajęczakiem. Kleszcze i człowiek nie stanowią uzupełniającego się „duetu”. Wprost przeciwnie - człowiek robi wszystko by uniknąć spotkania z kleszczem, z kolei kleszcze nie do końca chcą uniknąć spotkania z człowiekiem. W tej nierównej konkrecji kleszcze i człowiek, zdecydowanym zwycięzcą jest kleszcz. Człowiek zdając sobie z tego sprawę, stosuje różnego rodzaju zabezpieczenia. Są to najczęściej szczepienia ochronne. Szczepionki przeciwko kleszczom pomagają człowiekowi, w chwili spotkania z kleszczem, uniknąć przykrej konsekwencji jaką są dość poważne powikłania zdrowotne.

Kleszcze i człowiek to nierówna konkurencja z jeszcze jednego względu: kleszczy z roku na rok przybywa w naszych polskich lasach ale nie tylko. Dzieje się tak, gdyż łagodne zimy oraz spora wilgotność sprzyjają rozwojowi tych niewielkich pajęczaków. Wybierając się więc na wycieczkę do lasu - nawet tą najkrótszą - człowiek powinien pamiętać o tym, by zabezpieczyć swoje ciało, przed ewentualnym ugryzieniem przez kleszcza. Nakrycie głowy, długie spodnie, długi rękaw bluzy oraz wygodne buty - najlepiej takie z cholewką - oraz wcześniejsze szczepienia przeciw kleszczom, jeśli nawet nie odstraszą kleszcza to złagodzą efekty jego ataku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.