Niepokojące objawy występujące po ukąszeniu przez kleszcza.

Zwłaszcza w porze letniej narażeni jesteśmy na ukąszenia kleszczy. Są one tym bardziej niebezpieczne, że podczas ukąszenia nie czujemy bólu. W ślinie tych owadów znajduje się bowiem substancja, która uśmierza nasz ból. Wybierając się do lasu albo na łąkę czy w ogóle w rejony podmokłe i porośnięte krzakami czy drzewami należy zadbać o to, aby całe ciało było osłonięte. Można dodatkowo zabezpieczyć się preparatem, który ma na celu odstraszenie intruza. Po powrocie do domu trzeba się dokładnie obejrzeć. Jeśli odkryjemy obecność kleszcza na naszej skórze należy go usunąć delikatnie pęsetą łapiąc go za główkę. Miejsce to należy następnie zdyzenfekować.

Kleszcz przyczepiony do ciała człowieka odżywia się jego krwią. W ślinie kleszczy znajdują się groźne dla zdrowia człowieka wirusy i bakterie, które mogą powodować kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, natomiast borelioza jest chorobą bakteryjną. Niepokojące objawy jakie mogą wystąpić po kontakcie z kleszczem to wysoka gorączka, ból mięśni i głowy. Objawy te przypominają grypę i są z nią często mylone. Mogą pojawić się po 2 tygodniach od ukąszenia. Po kilku dniach objawy mijają aby znowu po kilku następnych wrócić dodatkowo z nudnościami, wymiotami i sztywnością karku. Wtedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza, bo na skutek kleszczowego zapalenia mózgu, którego symptomy tak właśnie wyglądają w płynie mózgowo-rdzeniowym pojawiają się zmiany zapalne. Przed chorobą tą można się jednak uchronić szczepiąc się na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepienia przeciwko kleszczom są bardzo skuteczne. Są one trzyetapowe i wykonuje się w odstępie kilku miesięcy. Szczepienia na kleszcze chronią przez 3 lata.

Choć nie są to szczepienia obowiązkowe warto szczepić nimi dzieci. Szczepienia dzieci powinny również obejmować właśnie taką szczepionkę.

admin